Zalety jazdy na nartach

Narty znane są ludzkości od ok. 4 tysięcy lat. Początkowo używane były jako środek, który ułatwiał poruszanie się po śniegu. Dzisiaj są traktowane głównie jako jeden ze sportów zimowych - taki sposób postrzegania nart upowszechnił się dopiero w XIX wieku.

Dla większości osób szusowanie na deskach stanowi po prostu formę aktywnego spędzania wolnego czasu. Warto jednak wiedzieć, że jazda na nartach jest nie tylko przyjemna, ale i zdrowa.

Zalety jazdy na nartach:

Trening wszystkich mięśni

Narty to świetna propozycja dla tych osób, którym zależy na ćwiczeniu wszystkich partii mięśni. Niezależnie od tego, czy wolimy na deskach zjeżdżać, czy biegać, możemy mieć pewność, że podczas treningu spalimy dużo kalorii – ten sport należy do najbardziej wymagających. Nie trzeba też pamiętać o ćwiczeniu konkretnych mięśni, bo na nartach z pewnością wszystkie ich partie są zaangażowane. Weekend na stoku może więc okazać się ciekawą alternatywą dla siłowni.

Sposób na zgrabną sylwetkę

Ze względu na to, że jazda i bieganie na nartach wymaga zaangażowania wszystkich partii mięśni, sport ten doskonale sprawdzi się u osób, którym zależy na zgrabnej sylwetce. Docenią go zwłaszcza panie chcące mieć jędrne pośladki i łydki – narty to jeden z najszybszych sposobów, aby uzyskać wymierne efekty w krótkim czasie.

Wzmocnienie układu oddechowego i krwionośnego

Kolejna zaleta jazdy na nartach również wiąże się ściśle z faktem, że taki trening zmusza do ogólnego wysiłku fizycznego. Angażowanie wszystkich mięśni podczas ćwiczeń wymaga dostarczenia do nich odpowiednich dawek tlenu i energii, co przekłada się na wzmocnienie serca i płuc. Prawidłowo przeprowadzony trening na nartach korzystnie działa na układ krążeniowo-oddechowy.

Lepsza koordynacja ruchowa

Jazda na nartach niewątpliwie polega głównie na wykonywaniu płynnych i wyuczonych ruchów, dzięki czemu podczas treningu ćwiczony jest zmysł równowagi i kinestezji. Chociaż mogłoby się wydawać, że są one oparte przede wszystkim na błędniku oraz zmyśle wzorku, w rzeczywistości najważniejszą rolę grają receptory znajdujące się w mięśniach i ścięgnach. Jazda na nartach sukcesywnie je stymuluje, dzięki czemu pracują znacznie sprawniej.

Bezpieczny sport

Wielu osobom narciarstwo kojarzy się z licznymi złamaniami i innymi kontuzjami. W rzeczywistości jednak statystyki jednoznacznie wskazują, że znacznie bardziej na śmierć narażeni są pływacy oraz rowerzyści. Oczywiście zanim wyjdziemy na stok, konieczne jest odpowiednie przygotowanie. I chociaż niektórzy twierdzą, że mogą nauczyć się jeździć samodzielnie, warto dla własnego bezpieczeństwa skorzystać z pomocy instruktorów, którzy nauczą nas odpowiedniej techniki.

Podsumowanie

Korzyści dla naszego zdrowia, jakie niesie jazda na nartach z pewnością zachęcą wiele osób poszukujących ciekawej formy spędzania wolnego czasu. Podczas jazdy poprawimy wytrzymałość, wzmocnimy mięśnie i ogólną wydolność krążeniowo-oddechową, a dodatkowo zadbamy o lepszą koordynację i kinestezję. Wszystko to przekłada się na zgrabniejszą sylwetkę, większą odporność organizmu i jego kondycję oraz dobre samopoczucie. Z pewnością brzmi to bardzo zachęcająco, jednak należy zachować zdrowy rozsądek.

W przeciwieństwie do wielu innych dziedzin sportu, jakie są uprawiane rekreacyjnie (np. jazda na rowerze), narciarstwo niewątpliwie wymaga odpowiedniego przygotowania. Wypożyczenie nart i ruszenie na stok z pewnością nie należy do najlepszych pomysłów. Jeśli będziemy mieć szczęście, taka jazda po prostu nie sprawi nam przyjemności, zaś w najgorszym – nabawimy się poważnych kontuzji i urazów. Jak już zostało wspomniane wyżej, narciarstwo wymaga pewnych umiejętności, jak odpowiednie balansowanie ciałem, dzięki któremu możemy skręcić lub zahamować. Dlatego też tak ważna jest sama nauka jazdy na nartach, najlepiej pod okiem doświadczonego instruktora. Narciarstwo to bezpieczny sport, który potrafi dostarczyć prawdziwej frajdy, a dodatkowo sprzyja zachowaniu zdrowia. Aby jednak tak było, najpierw trzeba zadbać o właściwe przygotowanie.