wakacje-dla-dziecka

Kiedy zbliża się lato rodzice kilkuletnich pociech zaczynają planować wakacje swoim dzieciom. Wiele zależy od możliwości finansowych rodziny, ale też duże znaczenie mają zainteresowania ucznia. Zdarza się, że zamiast wakacyjnego lenistwa chętniej zdecyduje się on na ciekawy obóz tematyczny albo rozwijanie swojej pasji.

Poza domem czy w mieście?

To jedna z najważniejszych kwestii, jakie należy wziąć pod uwagę planując wakacje dziecka. Niektórzy mogą wysłać pociechę do babci, albo cioci na wieś – to doskonała propozycja dla małych mieszkańców miast i na pewno ciekawe doświadczenie. Oczywiście nie każdy ma taką możliwość, a wtedy nie pozostaje nic innego, jak zapoznanie się z ofertą różnego rodzaju obozów, albo lokalnych placówek kulturalnych i edukacyjnych. Wbrew pozorom wybór jest całkiem duży, dlatego podejmując ostateczną decyzję można uwzględnić zainteresowania dziecka, a tym samym zapewnić mu ciekawą rozrywkę połączoną z pogłębianiem pasji.

Na obóz

Obozy wakacyjne przypominają nieco kolonie, ale ich program nastawiony jest na pogłębianie konkretnych umiejętności albo zdobywanie szerszej wiedzy. Wśród tego typu ofert nie brakuje obozów językowych, wędrownych, konnych, czy sportowych, nawet poza granicami naszego kraju. Ta ostatnia propozycja kierowana jest głównie dla starszych dzieci ze względu na dużą odległość. Młodsze pociechy z pewnością lepiej wysłać na wakacje w kraju, które nie będą trwały zbyt długo. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w przypadku pierwszych letnich wyjazdów tego typu – w razie jakichkolwiek problemów zawsze rodzice będą mogli odwiedzić swoja pociechę, a w razie potrzeby zabrać ją nieco wcześniej do domu. Na co warto się zdecydować? Wiele zależy od posiadanych na ten cel funduszy, ale też od zainteresowań dziecka. Obozy zagraniczne z oczywistych powodów są nieco droższe, ale ich uczestnicy mogą nie tylko podszkolić język, czy ćwiczyć nurkowanie, ale nierzadko mają okazję zwiedzać sławne zabytki. Wśród ofert krajowych również nie brakuje ciekawych propozycji – obozy piłkarskie, pływackie, taneczne, konne, wędrowne to tylko niektóre z nich. Firmy zajmujące się organizacją tego typu przedsięwzięć oferują również wakacje, na których można połączyć różne pasje, należą do nich m. in. obozy rowerowo-tenisowe czy windsurfingowo-tenisowe. Doskonałym rozwiązaniem na rodzinne wakacje jest rekreacyjny obóz z rodzicami – taki wyjazd z pewnością przypadnie do gustu zwłaszcza młodszym uczestnikom, którzy mogliby źle znieść dłuższą rozłąkę z mamą i tatą.

Wakacje w mieście

Niektórzy rodzice z różnych przyczyn nie mogą wysłać swoich dzieci na wakacje. Nie oznacza to jednak, że lato z tego powodu będzie nudne lub nieudane. W Domach Kultury nie brakuje ciekawych zajęć, podczas których dziecko może rozwijać swoje zainteresowania – kurs ceramiki, warsztaty artystyczne, czy wycieczki do okolicznych miejscowości to z całą pewnością dobry sposób na spędzanie wolnego czasu. Innym rozwiązaniem są półkolonie prowadzone zazwyczaj przez nauczycieli w szkołach lub przedszkolach. I tutaj nie brakuje interesujących atrakcji: zajęcia teatralne, muzyczne, plastyczne, konkursy, dyskoteki czy wyjścia do kina na pewno przypadną dzieciom do gustu. Lato to również doskonały czas na rozwijanie umiejętności sportowych. Nauka pływania, czy zajęcia ogólnorozwojowe pozwolą doskonalić technikę poruszania się w wodzie, a jednocześnie są prawdziwą frajdą dla dzieci i doskonałą alternatywą dla spędzania czasu przed komputerem.

O czym pamiętać?

Organizacja wakacji dla dziecka bywa nie lada wyzwaniem, które wymaga dobrej organizacji i uwzględnienia szeregu czynników, jak zainteresowania pociechy, czy posiadane fundusze. Warto pamiętać, że nawet lato w mieście może zagwarantować ciekawą rozrywkę dla przedszkolaków i uczniów w różnym wieku. Czasem wystarczy lepiej przyjrzeć się ofercie obozów w kraju, aby znaleźć doskonałe rozwiązanie – zarówno pod względem finansowym, jak i jeśli chodzi o program obozu dostosowany w pełni do zainteresowań uczestników.