Ferie zimowe nastolatka

 Co wziąć pod uwagę podczas poszukiwania zimowego obozu młodzieżowego?

Wybór miejsca, gdzie nastolatek spędzi wakacje, zazwyczaj nie sprawia większych problemów. Zwykle podjęcie decyzji wymaga tylko znalezienia odpowiedniej lokalizacji, gdzie nie zabraknie rozrywek z możliwością kąpieli w morzu, a do dyspozycji będzie plaża. W przypadku ferii zimowych cała sprawa nieco się komplikuje. Większość osób kieruje się konkretnymi kryteriami i na tej podstawie podejmuje decyzję.

W kraju, czy za granicą?

Każde z tych rozwiązań ma niewątpliwie swoje zalety. Szusowanie na nartach bądź jazda na desce snowboardowej w Alpach lub słowackich i czeskich Tatrach to z pewnością ciekawe doświadczenie. Nie wszyscy jednak lubią długie podróże autokarem, a niektórzy boją się latać – oni najczęściej decydują się na spędzenie ferii zimowych w Polsce. Takie rozwiązanie ma niewątpliwie tę zaletę, że jest tańsze od wyjazdu za granicę.

Relaks, treningi, czy nauka?

Miłośnicy białego szaleństwa z pewnością powinni spędzić ferie zimowe w górach. Wybór odpowiedniego miejsca nie będzie trudny, bo zarówno ośrodki krajowe, jak też te zagraniczne obecnie mają wiele do zaoferowania. Doskonale przygotowane stoki i infrastruktura zapewnią mile spędzony czas. Oczywiście nie każdy lubi sporty zimowe. Niektóre osoby wolą postawić na relaks podczas ferii – wtedy zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie obóz zapewniający różnego rodzaju rozrywki, m. in. zabawy, konkursy, czy szaleństwo na parkiecie. Istnieje też trzeci sposób spędzania ferii, a więc szlifowanie języków obcych. Każdy z pewnością wie, że najlepszą okazją do nauki i ćwiczenia jest bezpośredni kontakt z mieszkańcami innych krajów, dlatego też osoby planujące podciągnąć się z angielskiego czy włoskiego powinny rozważyć obozy językowe.

Dla amatorów, czy zaawansowanych narciarzy

Osoby wybierające się na młodzieżowe obozy zimowe często mają problem jaką grupę wybrać – raczej dla początkujących, czy też dla narciarzy pewniej czujących się na stoku. Trzeba jednak pamiętać, że w grupie liczącej kilkadziesiąt osób trudno o jednakowy poziom umiejętności, stąd też na obozach – nawet tych przeznaczonych dla miłośników białego szaleństwa znajdujących się na podobnym poziomie – uczestnicy dzieleni są dodatkowo na mniejsze grupki. Dzięki temu mogą oni doskonalić umiejętność jazdy na nartach lub snowboardzie w gronie innych osób o podobnym stopniu zaawansowania. Doświadczeni instruktorzy czuwają nad swoimi podopiecznymi i pomagają im osiągnąć wyższy poziom. Taki obóz zimowy doskonale więc sprawdzi się w przypadku osób chcących szlifować swoje umiejętności pod okiem fachowej kadry.

Kiedy na obóz?

Większość osób planujących wyjazd na obóz zimowy z pewnością zastanawia się jakie terminy będą najlepsze. Z całą pewnością ci, którzy wybierają się na narty będą chcieli mieć dobre warunki do szusowania, a w tym przypadku wiele zależy od pogody czy przygotowania stoków. Jednoznacznej odpowiedzi na pytanie kiedy najlepiej jest pojechać na obóz zimowy nie można jednak udzielić, ponieważ wszystko zależy od terminów ferii, a te – od miejsca zamieszkania. Jeśli chodzi o najbliższy sezon, sytuacja przedstawia się następująco:

  • 16 – 29 stycznia: województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
  • 23 stycznia – 5 lutego: województwa podlaskie oraz warmińsko-mazurskie;
  • 30 stycznia – 12 lutego: województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie;
  • 3 – 26 lutego: województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie.

Co prawda termin ferii ogranicza nieco możliwości, jeśli chodzi o wybór konkretnego turnusu. Należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że obecnie zorganizowanie dwóch wyjazdów nie stanowi większego problemu. Niezdecydowani oraz nie lubiący nudy mogą więc wybrać zagraniczny kurs języka obcego, a po powrocie udać się na obóz zapewniający rozrywkę, albo w góry, gdzie będą mieli możliwość podszkolenia się w jeździe na nartach lub snowboardzie.